Објавено на:

Русија ги декласифицираше документите за смртта на Хитлер – Објавени сведоштвата на личниот пилот: Нацистичкиот лидер побарал неговото и телото на Ева Браун да се запалат за да не ги стаса судбината на Мусолини

t

Федералната служба за безбедност на Русија (наследник на КГБ) ги декласифицираше документите од досието на случајот на личниот пилот на Адолф Хитлер во петокот, откривајќи детали за последните часови на нацистичкиот диктатор. Хитлер изврши самоубиство на 30 април 1945 година, само неколку дена пред советските трупи да влезат во Берлин, ефикасно завршувајќи ја Втората светска војна во Европа. Неговото тело беше натопено со бензин и изгорено.

Генерал -полковник Ханс Баур кој работел во Хитлер повеќе од една деценија, бил заробен од советските војници на 2 мај 1945 година и се соочил со судење во Москва. Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) објави претходно класифицирани документи од досието на Баур. Трудовите од филијалата на регионот на ФСБ Новгород вклучуваат ракописна автобиографија на Баур и неговиот превод од германски јазик, како и неговото сведочење.

Баур го опиша својот последен разговор со Хитлер што се случи на 30 април 1945 година, непосредно пред нацистичкиот водач и неговата сопруга Ева Браун да си го одземат животот. Според Баур, за време на последните денови Хитлер скоро никогаш не ги напуштил своите простории , изгледајќи старо и кревко. Неговите раце, како што тврдеше Баур, се тресеа, а неговата намера беше јасна.

„Хитлер ме сретна во салата и ме одведе во неговата соба. Тој ми ја даде раката и рече: „Баур, сакам да се збогувам со тебе, сакам да ти се заблагодарам за сите години на работа“, се сеќава пилотот.

Потоа, според сведочењето на Баур, Хитлер сакаше да му го даде омиленото сликарско дело – портретот на Рембрант на прускиот крал Фредерик Велики – како подарок. Баур, пак, се обиде да го убеди Хитлер да не се самоубива велејќи дека во овој случај „сè ќе се распадне“.

„Моите војници не можат и не сакаат да држат повеќе. “, беше одговорот на Хитлер.

Тој му откри на Баур дека наредил да ги запали труповите на Браун „веднаш“ по смртта. Хитлер ја објасни оваа желба од стравот дека нивните тела ќе имаат слична судбина со онаа на италијанскиот диктатор Бенито Мусолини и неговата љубовница чии тела, по нивното извршување во април 1945 година, биле обесени за јавно гледање во Милано.

Неколку часови по разговорот, Баур го посведочил согорувањето на документите и се подготвувал да го напушти Берлин, Баур се вратил да го собере ремек -дело на Рембрант и дознал дека „сè е готово:“ труповите на Хитлер и Браун веќе биле запалени.

„Неколку чувари на СС трчаа нагоре и надолу. Прашав: „Дали е готово?“ – „Да“. „Каде се телата?“, Тие [телата на Адолф Хитлер и Ева Браун] се завиткани во ќебиња, испреплетени со бензин, и тие веќе горат горе во градината на империјалната канцеларија. Тогаш ми беше кажано дека Хитлер се застрелал. Некој рече: „Треба да ги избришеме базените со крв“… “

На 13.05.1945 година, вработените во Одделот за контраразузнавање на Смерш во градината на канцеларијата на Рајх го откриле погребното место на јагленисаните трупови на А. Хитлер и Е. Браун, „чија автентичност беше потврдена со бројни медицински прегледи на судска медицина“, “ рече ФСБ, коментирајќи ги декласифицираните документи.
Ханс Баур беше осуден на 25 години затвор во Советскиот Сојуз во 1950 година, но беше ослободен пет години подоцна. Тој беше затворен од Французите околу две години до 1957 година. Подоцна истата година се врати во Западна Германија, каде почина во 1993 година на 95 -годишна возраст.

Со текот на годините, приказната за самоубиство на Хитлер е оспорена. Во 2009 година, американските истражувачи тврдеа дека фрагментот на черепот прикажан на изложбата во Москва не е Хитлер. Шефот на архивите на ФСБ, Василиј Христофоров ги отфрли овие тврдења во тоа време велејќи дека советската судска истрага јасно ја докажала автентичноста на остатоците.

Остатоците од Хитлер беа погребани во Магдебург, Германија во 1946 година, но советската влада се загрижи дека местото на погребувањето може да стане светилиште за следбениците на Хитлер, така што тајно го ексхумираше гробот во 1970 година и ја уништи нејзината содржина. Москва одлучи да ги задржи фрагментите од черепот и вилицата што се користеше за да се идентификува нацистичкиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…