Објавено на:

Русија ги собира дипломатите од САД: Протераните и нивните семејства се враќаат со авиони

t

Руски дипломати од Обединетите нации, кои беа обвинети од САД за шпионажа и одлучија да ги протераат од земјата, го напуштија станбениот комплекс на руската постојана мисија во ОН во правец на аеродромот ЏФК во Њујорк, јави дописникот на МИА.


Вкупно со два автобуса заминаа околу 50 луѓе. Меѓу оние што заминуваат има многу деца. Авион со дипломати и нивните семејства ќе замине на аеродромот во Њујорк за Москва.Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, во понеделникот изјави дека САД прогласиле 12 руски дипломати од постојаната мисија во ОН за персона нон грата и дека тие мора да ја напуштат земјата до 7 март.


Оливија Далтон, портпаролка на Постојаната мисија на САД во ОН, ги нарече „оперативни разузнавачи на Руската Федерација“.
Во меѓувреме, во вторникот официјалниот претставник на генералниот секретар на ОН Стефан Дијарик изјави дека САД го протеруваат рускиот функционер од секретаријатот на организацијата.


Руското Министерство за надворешни работи вети дека ќе одговори на овие чекори на САД и го повика Вашингтон да покаже претпазливост и да не оди на понатамошна ескалација.


Според портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, администрацијата на Џо Бајден ја продолжува својата политика на целосно уништување на темелите на меѓудржавните врски, како и поткопување на централната улога на ОН во обидот да се наметне озлогласениот светски поредок врз основа на правилата на САД и сателитите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…