Објавено на:

Русија ги собра медалите на ЗОИ во Пекинг и го сруши рекордот на Советскиот Сојуз

t

Русија го собори рекордот по бројот на освоени медали на нејзините натпреварувачи на Зимските олимписки игри – руските спортисти освоија 31 медал, што е два повеќе од претходниот рекорд поставен од Советскиот Сојуз во 1988 година.


Руските спортисти освоија шест златни, 11 сребрени и 14 бронзени медали.Претходниот рекорд беше поставен од Советскиот Сојуз, во 1988 година, во Калгари беа освоени 29 медали, 11 златни, девет сребрени и девет бронзени.
Русија претходно го израмни тој рекорд на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Русија ќе ги напушти и Светската трговска…

Руското Министерство за надворешни работи му предложи…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…

Врховниот суд на Русија ќе го прогласи…

Врховниот суд на Русија на 26 мај…