Објавено на:

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за 43 канадски државјани

t

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.

Како одговор на санкциите на Отава воведени во мај оваа година, Москва забранува влез во Русија на 43 канадски државјани, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

На списокот на санкции има федерални и регионални функционери, функционери, вклучително и претседателката на владејачката Либерална партија на Канада, Сузан Кауан, како и јавни личности.

„Со оглед на тоа што владејачкиот режим во Канада, премиерот Џастин Трудо, тврдоглаво го следи курсот на милитантна русофобија, руската страна го задржува правото да преземе контрамерки како одговор на отворените непријателски дејствија на Отава“, соопшти Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…