Објавено на:

Русија го затвори гасоводот “Северен тек” до Германија

t

Рускиот гасовод „Северен тек“ до Германија ќе биде затворен 10 дена поради годишно одржување, потврди во петокот компанијата задолжена за проектот.

Двете линии на гасоводи ќе бидат прекинати заради работи за одржување од 11 до 21 јули. Операторот додаде дека исклучувањето било претходно договорено со сите партнери.

„Nord Stream AG привремено ќе ги затвори двете линии од својот гасоводен систем за рутинско одржување, вклучително и тестирање на механички елементи и системи за автоматизација за да обезбеди сигурно, безбедно и ефикасно функционирање на гасоводот“, се вели во соопштението.

Да потсетиме, германското Министерство за финансии ја разгледува можноста за национализација на делот од Северен тек 2 кој минува низ германска територија, објави „Шпигел“.

Цевките на тој начин би можеле да бидат отсечени од остатокот од гасоводот и да се користат за терминал за течен природен гас, пишува магазинот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…