Објавено на:

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се воведе единствен образовен систем за руските студенти

t

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран образовен систем.
Руското Министерство за образование и наука потврди дека има намера да се повлече од Болоњскиот процес.

„Системот на Болоња треба да се третира како последната фаза. Иднината е во нашиот единствен систем на образование, кој мора да се заснова на интересите на националната економија и максималниот простор на можности за секој ученик“, изјави министерот за образование Валериј Фаљков.


Со ваква иницијатива претходно излезе и секретарот на Советот за безбедност Николај Патрушев, кој рече дека руските студенти и предавачи сега практично се исфрлаат од западната научна и образовна сфера.

Тој ја повика Русија да се врати на „најдоброто искуство во обуката на експерти во светот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…