Објавено на:

Русија го прекина снабдувањето со струја и на Литванија

t

Русија го запре снабдувањето со електрична енергија во друга земја од ЕУ

Русија престана да испорачува електрична енергија за Литванија, објави во неделата тамошниот систем за пренос на електрична енергија Литгрид.

Интер РАО, кој беше единствениот увозник на струја од Русија во Литванија, го потврди прекинот на испораките. Претходно овој месец, нордиската филијала на Интер РАО, исто така, престана да испорачува електрична енергија за Финска.

Министерството за енергетика на Литванија првично објави дека ќе престане да купува руска електрична енергија во петок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…