Објавено на:

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал: Повредените ќе се пренесат во болница

t

Руската армија воведе прекин на огнот во областа „Азовстал“ и отвори хуманитарен коридор, соопшти руското Министерство за одбрана.

Одделот соопшти дека е постигнат договор со претставниците на украинската страна за евакуација на ранетите и тие ќе бидат префрлени во болницата Новоазовска на територијата на Доњецката Народна Република.

„На 16 мај, како резултат на преговорите со претставници на украинскиот воен персонал блокиран на територијата на металуршката фабрика Азовстал во Мариупол, беше постигнат договор за евакуација на повредените“, соопшти Министерството.

Повредените се префрлени во болницата Новоазовска на територијата на Доњецката Народна Република, се додава во соопштението.

Претходно денеска командантот на бригадата „Восток“ соопшти дека се водат преговори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…