Објавено на:

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал: Повредените ќе се пренесат во болница

t

Руската армија воведе прекин на огнот во областа „Азовстал“ и отвори хуманитарен коридор, соопшти руското Министерство за одбрана.

Одделот соопшти дека е постигнат договор со претставниците на украинската страна за евакуација на ранетите и тие ќе бидат префрлени во болницата Новоазовска на територијата на Доњецката Народна Република.

„На 16 мај, како резултат на преговорите со претставници на украинскиот воен персонал блокиран на територијата на металуршката фабрика Азовстал во Мариупол, беше постигнат договор за евакуација на повредените“, соопшти Министерството.

Повредените се префрлени во болницата Новоазовска на територијата на Доњецката Народна Република, се додава во соопштението.

Претходно денеска командантот на бригадата „Восток“ соопшти дека се водат преговори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…