Објавено на:

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во Доњецк и Луганск

t

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна на руската војска во петокот во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Харков, при што до населението беа доставени 507,9 тони помош, изјави шефот на Меѓуресорскиот штаб за координација на Руската Федерација за хуманитарен одговор – Шефот на Националниот одбранбен контролен центар на Руската Федерација, изјави во петокот генерал-полковник Михаил Мизинцев.


„На 19 август… се спроведуваат пет хуманитарни акции во Доњецката и Луганската народна република, регионот Запорожје и Харков, при што на населението се префрлени 507,9 тони основни работи и храна“, рече Мизинцев.


Тој потсети дека вкупно 57.075,7 тони хуманитарна помош се доставени до републиките Донбас и Украина од 2 март годинава како дел од 1.474 акции. Конкретно, во текот на изминатите 24 часа, беа спроведени четири хуманитарни акции во ДПР, во регионите Запорожје и Харков, при што беа пренесени 187,1 тони хуманитарна помош за цивилното население.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…