Објавено на:

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

t

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар и еврото, станаа „токсични“ за Русија, изјави во петокот министерот за финансии Антон Силуанов.

„Американските и европските валути се токсични за нас. Што да правиме со нив?“ праша додека зборуваше со студенти на универзитет во Москва.

„За што ни се потребни? Односно, ние го продаваме сопственото богатство – гас, а добиваме омоти за бонбони, токсични омоти за бонбони. Кому му требаат?“ Силуанов продолжи.

Споредбата доаѓа од популарната детска игра во Советскиот Сојуз, во која децата собирале омоти за гуми за џвакање и бонбони. Различни обвивки би имале различни вредности според нивната реткост. На пример, американска обвивка за џвакање би била повредна бидејќи не се продавала во земјата. Во реалноста, се разбира, тие беа безвредни.

Силуанов се осврна на моменталната неспособност на Русија да се потпре или на еврото или на доларот, кои, според руската влада, биле компромитирани откако САД и ЕУ воведоа санкции кон Русија, ефективно лишувајќи ја земјата од можноста безбедно да врши трансакции во овие валути. .

Во услови на притисок од санкциите, Русија вложува значителни напори за поддршка и зајакнување на употребата на националната валута, рубљата.

За да може да продолжи со меѓународните трансакции, на пример, на крајот на март, рускиот претседател Владимир Путин воведе нова шема за плаќање врз основа на рубљата за извоз на руски гас и ја навести можноста наскоро да треба да се плати за други стоки на сличен начин. .

Некои европски земји се согласија да се префрлат на плаќања во рубљата, додека оние кои одбија – како Бугарија, Финска и Полска – веќе им беше прекината испораката од рускиот извозник на гас Гаспром.

Преминувањето на рубљата за плаќања за гас во тандем со контролата на капиталот претходно воведена од централната банка се наведени како клучни фактори зад неодамнешниот силен собир на рубљата. Локалната валута достигна повеќегодишни највисоки нивоа во однос на еврото и доларот овој месец, а многу аналитичари очекуваат продолжување на релито.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…

Финска драстично го намалува бројот на издадени…

Финска, од 1 септември, ќе го ограничи…

Латвија “си игра со оган”: Нема продолжување…

Летонските власти нема да ги продолжат дозволите…

Макрон повика Русите да ја напуштат нуклеарната…

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски…