Објавено на:

Русија емпатични: Ќе спроведат хуманитарна операција за еакуација на цивилите од Азот?

t

Руското Министерство за одбрана објави дека украинската страна побарала да се организира хуманитарен коридор за евакуација на цивили од централата Азот во Северодонецк до територијата контролирана од Киев во Лисичанск.

Со оглед на тоа што последниот мост над Северски Донец кон Лисичанск беше кренат во воздух на 13 јуни по наредба на властите во Киев, безбедна евакуација таму не е можна, соопшти Министерството.

Руската војска објави подготвеност да спроведе хуманитарна операција за евакуација на цивили од Азот во северниот правец (кон Сватово во ЛПР) – утре од 08.00 до 20.00 часот (московско време) е отворен хуманитарен коридор, безбеден евакуација на сите цивили во привремено сместување.

Министерството за одбрана, исто така, ги покани милитантите и странските платеници стационирани во Азот да ги прекинат воените дејствија утре во 08:00 часот (московско време) и да ги ослободат цивилите што ги држат низ овој коридор, како и да го положат оружјето – ова гарантира зачувување на животот и почитување на сите норми на Женевската конвенција за постапување со воените затвореници, како што се случи со оние кои се предадоа во Мариупол.

На вистинската подготвеност на украинската страна да започне хуманитарна операција укажува и подигањето на бели знамиња, предупреди Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…