Објавено на:

Русија забележала туѓи извиднички авиони во воздушниот простор – Дали конфликтот меѓу Западот и Истокот наскоро ќе ескалира?

t

Руските радарски станици забележале 58 странски авиони кои вршат извидувачки мисии долж границите на Русија во изминатата недела, објави во петокот весникот Краснаја звезда, цитиран од руското Министерство за одбрана.

Според инфографиката на весникот, воздушното извидување во близина на границите на Русија било спроведено од 45 странски шпионски авиони и 18 беспилотни летала (UAV). Сите летови беа следени од руски радарски станици.

Во два случаи, руските борбени авиони беа измешани за да пресретнат странски авиони и да спречат можни прекршувања на државната граница.

Не е дозволено нарушување на воздушниот простор на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…