Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни летала во Македонија!

t

Русија го забрани извозот на беспилотни летала и хеликоптери во Црна Гора, Македонија и многу други земји.

Руската влада го забрани извозот во голем број земји до крајот на 2023 година на ракетни фрлачи, гориво за нив, како и на хеликоптери Ми-2, Ми-8, Ми-17 и Ми-26, се вели во одлуката. објавено на официјалниот портал за правни информации .

На списокот на земји во кои не смеат да се извезуваат споменатите производи се: Македонија, Црна Гора, Австралија, Албанија, Андора, Велика Британија, земји членки на Европската унија, Исланд, Канада, Лихтенштајн, Микронезија, Монако, Нов Зеланд, Норвешка , Јужна Кореја, Сан Марино, Сингапур, Соединетите Американски Држави, Тајван, Украина, Швајцарија и Јапонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Бугарското МНР ја искара Македонија: Се однесуваа…

Остра реакција на бугарското МНР по тензијата…