Објавено на:

Русија, засега, не се повлекува од СЗО, СТО и ММФ

t

Русија засега нема да се повлече од Светската трговска организација (СТО), Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската здравствена организација (СЗО). Сепак, има прашања за нивната работа, изјави портпаролката на Горниот дом на рускиот парламент, Валентина Матвијенко.

– Голем број меѓународни организации ги губат своите цели и мисии кои некогаш биле воспоставени, поради огромниот притисок. Тоа ни дава основа да ги разгледаме активностите на овие организации и што е најважно, да ги видиме причините и можностите за нашето членство во такви организации, рече Матвијенко, пренесува ТАСС.

Таа додаде дека засега не се размислува за повлекување на Русија, бидејќи, како што истакна, се уште има простор за соработка.

Матвијенко рече дека Русија има некои прашања во врска со работата на овие организации, па изјави дека СЗО сè уште не ја регистрирала руската вакцина против вакцините.

– Покрај тоа, Русија не слушна ништо гласно од СТО за нелегалните санкции, кои ја уништуваат глобалната економија, додаде таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…