Објавено на:

Русија и Белорусија прславуваат Ден на единството меѓу двата народи

t

Ден на единството на народите на Русија и Белорусија денеска се прославува во овие две земји.

На денешен ден во 1996 година беше потпишан Договорот за основање на Унијата на Русија и Белорусија, кој стана важен чекор кон формирањето на Федералната држава Русија и Белорусија.


Денес, програмите во индустријата, енергијата и информатичката технологија се спроведуваат во рамките на Сојузната држава. Договорната и правната основа на руско-белоруската соработка вклучува околу 200 меѓудржавни и меѓувладини договори и договори.

На 4 ноември 2021 година, претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, го одржаа Врховниот државен совет на државата Унија, при што беше потпишан федерален декрет, беа потпишани 28 програми за интеграција, Воената доктрина и Концептот за миграциска политика. одобрени. – соопштуваат медиумите на двете земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

Лукашенко му објави војна на тероризмот: Воведува…

Белорусија во својот кривичен закон воведе и…

(Видео) Русија објави каде се и во…

Русија објави снимка од болница со борците…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

Нов удар: Русија деновиве ќе го прекине…

Русија може да ја прекине испораката на…