Објавено на:

Русија и Кина обединети против САД: Заеднички ќе настапуваат за клучните меѓународни прашања

t

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, во Пекинг потпишаа Заедничка изјава за меѓународните односи кои се на прагот на нова ера и глобален одржлив развој.

Во документот, меѓу другото, се истакнува дека двете земји се против натамошното проширување на НАТО и ја повикуваат Алијансата да го запре пристапот од времето на Студената војна.

Во исто време, двете земји ги повикуваат Соединетите Држави да престанат да распоредуваат ракети со среден и краток дострел во Европа и инсистираат САД да ги намалат резервите на хемиско оружје.

Загриженост се изразува и поради тоа што САД продолжуваат да го спроведуваат планот за развој на глобалната ракетна одбрана и да распоредуваат свои делови во различни делови на светот.

Тој наведува дека Русија и Кина се сериозно загрижени за создавањето на американската алијанса. Велика Британија и Австралија – AUCUS.

Исто така, се истакнува дека нуклеарните сили треба да се откажат од менталитетот на Студената војна и да ја намалат улогата на овој вид оружје во политиката.
Москва и Пекинг се против обидите да се предизвикаат поделби и конфронтации во светот, се вели во документот.

„Народите на Русија и Кина се убедени во исправноста на избраниот пат и го почитуваат демократскиот поредок и традициите на другите земји“, соопштија Пекинг и Москва.

Русија и Кина се спротивставуваат на злоупотребата на демократските вредности и мешањето во внатрешните работи на другите земји под изговор за заштита на демократијата, како и против политиката на сила и едностраните санкции.

Русија го смета Тајван за нераскинлив дел од Кина и е против независноста на островот во која било форма, се вели во документ објавен на веб-страницата на Кремљ.

Се наведува и дека двете земји се против политизирање на проблемот со потеклото на корона вирусот и се додава дека тоа е работа на науката. Тие ги повикуваат САД да дадат информации за воено-биолошките активности и да дејствуваат отворено и транспарентно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…