Објавено на:

Русија и Кина се префрлаат на плаќање на енергија во национални валути

t

Русија и Кина се префрлаат на плаќање во национални валути за снабдување со енергија, најави вицепремиерот на Русија, Александар Новак.

„За испорачаните енергетски ресурси се префрламе на пресметки во национални валути, рубли и во јуни. „На пример, плаќањето за испорачан гас меѓу Гаспром и Кина се врши на паритетна основа во рубљи и јуани“, изјави Новак за телевизијата „Русија 24“.

Како што додаде тој, Русија и Кина активно се префрлаат на плаќање во национални валути за испорака на нафта и нафтени деривати.

Новак нагласи дека Кина е стратешки партнер на Русија во азиско-пацифичкиот регион и воопшто во руската трговија и дека трговскиот промет меѓу двете земји во енергетскиот сектор е значително зголемен – за 64 проценти изразен во пари и за 10 проценти во физички обем. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја…

НАТО вети дека ќе им помогне на…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…