Објавено на:

Русија и Кина се префрлаат на плаќање на енергија во национални валути

t

Русија и Кина се префрлаат на плаќање во национални валути за снабдување со енергија, најави вицепремиерот на Русија, Александар Новак.

„За испорачаните енергетски ресурси се префрламе на пресметки во национални валути, рубли и во јуни. „На пример, плаќањето за испорачан гас меѓу Гаспром и Кина се врши на паритетна основа во рубљи и јуани“, изјави Новак за телевизијата „Русија 24“.

Како што додаде тој, Русија и Кина активно се префрлаат на плаќање во национални валути за испорака на нафта и нафтени деривати.

Новак нагласи дека Кина е стратешки партнер на Русија во азиско-пацифичкиот регион и воопшто во руската трговија и дека трговскиот промет меѓу двете земји во енергетскиот сектор е значително зголемен – за 64 проценти изразен во пари и за 10 проценти во физички обем. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

Зеленски го покани кинескиот претседател да ја…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика кинескиот…