Русија и помага на Турција и праќа повеќе од 100 специјалисти за спасувачки операции

t

Руски спасувачи полетаа во областа погодена од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Русија.

Групата вклучува 7 кучешки екипажи и повеќе од 100 специјалисти за спасувачки операции во зоната на катастрофално уништување. Тие се опремени со сета потребна опрема за пребарување и спасување на жртвите.

Покрај тоа, руските спасувачи ќе достават авионска болница во зоната за итни случаи. Врз основа на оваа болница, повеќе од 40 специјалисти на руското Министерство за вонредни ситуации ќе можат да им обезбедат на локалните жители квалификувана медицинска нега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…