Објавено на:

Русија меѓу топ пет држави со најголеми државни резерви: Ова се останатите држави

t

Русија го задржа четвртото место според големината на државните резерви, покажуваат податоците на националните централни банки.

Националните регулатори повторно почнаа да ги намалуваат златните и девизните резерви. Во февруари резервите на Централните банки на земјите во светот се намалени за 276,4 милијарди долари – на 12,852 трилиони долари. Пред тоа, индикаторот порасна за три месеци: во ноември – за 356,5 милијарди долари, во декември – за 193,1 милијарди долари, а во јануари – за 148,7 милијарди долари.

Кина (56,6 милијарди долари), Швајцарија (31,9 милијарди долари) и Франција (24,3 милијарди долари) најмногу ги намалија резервите на крајот на зимата. Јапонија, исто така, значително ги намали инвестициите во златни и девизни резерви (за 24,2 милијарди долари) и Русија (за 22,8 милијарди долари). Во првите десет според овој показател се и Индија, Германија, Тајланд, Италија и Турција.

Во исто време, 26 земји ги зголемија инвестициите во странски имот, а најзначајни се Кувајт (4,1 милијарди долари), Сингапур (2,4 милијарди долари) и Нов Зеланд (1,98 милијарди долари). Во другите земји, зголемувањето беше помалку од една милијарда.

И покрај овие промени, првите пет економии според девизните резерви останаа исти. Кина е водечка со 3,315 билиони долари, на второ место е Јапонија со 1,226 билиони долари, а на трето е Швајцарија со 898,2 милијарди долари. Русија го задржа четвртото место со 574,2 милијарди долари, додека Индија остана петта со 560,9 милијарди долари.

Во првите десет сè уште се Саудиска Арабија (452,6 милијарди долари), Хонг Конг (429,1 милијарди долари), Јужна Кореја (425,3 милијарди долари) и Бразил (328,1 милијарди долари). Единствениот дебитант меѓу првите десет беше Сингапур, кој со имот од 294,1 милијарди долари ја исфрли Германија од десеттото место, пренесува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…