Објавено на:

Русија на готовност: Американски разурнувачи влегоа во Балтичкото море!

t

Американските ракетни разурнувачи „Доналд Кук“ и „Форест Шерман“ влегоа во водите на Балтичкото Море, соопшти Националниот центар за управување со одбраната на Русија.

„Силите и средствата на Балтичката флота почнаа да ги следат ракетните разурнувачи на американската морнарица „Доналд Кук“ и „Форест Шерман“, кои влегоа во водите на Балтичкото Море“, се вели во соопштението на Националниот центар.


На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на воената операција за демилитаризација на Украина. Обраќајќи им се на своите сограѓани, тој рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“, бидејќи републиките од Донбас се обратиле до Москва за помош. Путин истакна дека целта на операцијата е „заштита на луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За тоа, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…