(Видео) Русија на готовс, армијата спремна за акција

t

Во рускиот западен воен округ започна планирана проверка на борбената готовност.

Единиците се на готовс. На местото на распоредување командантите им доделуваат задачи. Еден од нив е распоредувањето на ракетниот систем „Искандер М“ под заштита на пешадијата, објави телевизијата „Ѕвезда“.

Од ангажманот се извезува борбена опрема за да се маршира до полигонот каде што ќе се одржуваат вежбите. Според командата, целта на маневрот е да се проверат вештините и координацијата на акциите на армијата.

Војската вежба различни сценарија, вклучително и камуфлирање на тактички ракетни системи и одбивање на диверзантски напади.

Друга цел на вежбите е да се обучуваат регрути. Новодојденците стекнуваат искуство во слични борбени услови.

Да потсетиме, ракетните системи Искандер имаат дострел до 500 километри и исклучителна прецизност, како и голема мобилност. Ракетите можат да носат и конвенционални и нуклеарни боеви глави.

Експертите особено ја нагласуваат неможноста за пресретнување на ракети од тој комплекс со системи за противракетна одбрана. Пресретнувањето е исто така тешко бидејќи ракетата лета со брзина од околу 2.000 километри во минута.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Невработеноста во Русија достигна историски минимум

Бројот на невработени лица падна под 3%…

(Фото) Лавров на средби со значајни дипломати…

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација,…

Будимпешта: Ќе ја продолжиме соработката со Русија…

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер…

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…