Објавено на:

Русија негира: Информацијата за безброј жртви од нашите редови е неточна – Видете колку жртви има на двете страни

t

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија има загуби во рамките на специјалната воена операција. Како што се наведува, загинале 498 војници, а 1.597 биле ранети.

Веста за безброј жртви во редовите на руската армија е дезинформација, изјави за новинарите претставникот на Министерството за одбрана Игор Конашенков.
Кога станува збор за загубите во редовите на украинските националисти и армијата, Конашенков рече дека над 2.870 загинале, а околу 3.700 се ранети.Како што рече, руските сили уништиле 1.500 воени објекти во Украина од почетокот на операцијата, а нападите врз објектите на воената инфраструктура во Украина продолжуваат.


„Уништени се точно 1.533 објекти, од кои 54 командни пунктови и комуникациски центри на украинската армија, 39 системи за воздушна одбрана С-300, БукМ-1, Оса, 52 радарски станици“, рече тој.

Уништени се и 47 авиони на земја и 13 во воздух, 484 тенкови и други оклопни возила, 63 повеќецевни минофрлачи, 217 артилериско оружје, 336 возила и 47 беспилотни летала.

Затворен обрач околу Маријупоље
Група сили на ДНР го затвори обрачот околу градот Мариупол, а населбите Приморско, Празовско, Шевченко и Бердјанско се ослободени, објави Конашенков.


„Вашето внимание го обрнувам на фактот дека сите цивили кои сакаат да го напуштат Мариупол заради безбедносни цели можат да излезат во источниот правец преку рутата Мариупол-Широкино. Ова важи и за граѓаните на Киев кои можат да го напуштат градот во правец на Василков.

„Руските војници не создаваат никакви пречки за излез на цивилното население“, рече Конашенков, додавајќи дека е создаден безбедносен коридор на југозападниот дел на Харков.


Група сили на ЛНР, со поддршка на руските вооружени сили, успешно ја продолжуваат офанзивата, воспоставена е контрола над населените места Красни Лиман, Торско, Кремена, Варваровка, Боровенки, изјави портпаролот на рускиот воен оддел.
Група сили на ЛНР, со поддршка на руските вооружени сили, успешно ја продолжуваат офанзивата, воспоставена е контрола над населените места Красни Лиман, Торско, Кремена, Варваровка, Боровенки, изјави портпаролот на рускиот воен оддел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…