Објавено на:

Русија нема да прости: Опасна провокација од украинските националисти

t

Украинските националисти извршија опасна провокација – нападнаа објекти кои обезбедуваат снабдување со електрична енергија на нуклеарната централа во Чернобил, изјави заменик министерот за одбрана на Русија, Николај Панков.


Тој додаде дека руските експерти презеле мерки за да се префрлат на резервни дизел генератори.„Морам со големо жалење да констатирам дека украинските националисти извршија нова провокација, многу опасна. Тие ја нападнаа трафостаницата и електричната мрежа преку која нуклеарната централа се снабдува со струја“, изјави тој.


Украинската страна сега избегнува секаков вид на ремонтна организација, што уште еднаш потврдува дека активностите на националистите се насочени и провокативни.
Според заменик-министерот за енергетика, Белорусија се занимава со воспоставување на снабдување со електрична енергија од својот електроенергетски систем.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…