Објавено на:

Русија: Нема смисла да воспоставиме примирје, Украина ќе го искористи за провокации

t

Првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, денеска изјави дека Москва не гледа смисла да се воспостави примирје во Украина во оваа фаза од војната, бидејќи стравува оти Киев може да го искористи за да организира „провокации“, објави руската провладина новинска агенција РИА.

Тој исто така тврдеше дека руската војска, наспроти обвинувањата од Украина, не погодила станбени области во пристанишниот град Одеса.


Украинската воздушна одбрана во саботата објави дека два проектили погодиле воен објект и две станбени згради во Одеса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…