Објавено на:

Русија: Нема смисла да воспоставиме примирје, Украина ќе го искористи за провокации

t

Првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, денеска изјави дека Москва не гледа смисла да се воспостави примирје во Украина во оваа фаза од војната, бидејќи стравува оти Киев може да го искористи за да организира „провокации“, објави руската провладина новинска агенција РИА.

Тој исто така тврдеше дека руската војска, наспроти обвинувањата од Украина, не погодила станбени области во пристанишниот град Одеса.

Украинската воздушна одбрана во саботата објави дека два проектили погодиле воен објект и две станбени згради во Одеса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…