Објавено на:

Русија не покани странски лидери на прославата на Денот на победата

t

Русија не покани странски лидери на прославата на Денот на победата во Москва на 9 мај, бидејќи тој датум во 2022 година не е јубилеен, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

– Не поканивме ниту еден странски лидер на Денот на победата. Факт е дека ова не е јубилеен датум. Ова е наш празник, ова е свет празник за цела Русија, за сите Руси. Но, не поканивме странски лидери, истакна Песков.

Тој додаде дека посетата на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко не се очекува на 9 мај.

– Колку што знам, тој не планира посета, нагласи Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мерко: Ако може да се колат јагниња…

„Ако можиме да колиме јагниња, да колиме…

Државниот пазарен инспекторат извршил над 500 инспекциски…

Државниот пазарен инспекторат во периодот од 20…

37-годишник со туѓи податоци и лажен профил…

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С.…

Вашингтон со апел до своите граѓани: Веднаш…

„Американските граѓани кои живеат или патуваат во…

,,По победата во Бахмут, на светската шаховска…

Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин ги коментираше…