Објавено на:

Русија обвинyва: САД го нamaли прагот за употреба на нykлeapно оружје

t

Додека САД и Русија се подготвуваат да одржат разговори за безбедност во јануари, руските власти продолжуваат да го критикуваат воениот став на Вашингтон. Во понеделникот, рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ги обвини САД за намалување на прагот за можна употреба на нуклеарно оружје.

„Ние во Москва сме посветени на подигнување на прагот за употреба на нуклеарно оружје. Спротивен тренд е забележан во Соединетите држави во последните години, при што средствата за нуклеарно уништување се чини дека се повеќе и повеќе се перципираат како оружје на бојното поле. Ова е опасен тренд“, рече Рјабков, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Рјабков предупреди дека so односот на САД кон нуклеарното оружје se ризикува да доведе до инцидент сличен на кубанската ракетна криза во 1962 година, нешто што тој рече дека не смее да се случи.

Руските лидери постојано ги предупредиле САД да не распоредат ракети во Украина кои би можеле да бидат насочени кон Москва и бараат гаранции дека Вашингтон ќе се воздржи од таква провокација.

Рјабков рече дека Русија сака да ги реши овие прашања преку преговори. „Денес, како што ми се чини, прво и основно треба да се користат политички и дипломатски алатки за да се реши оваа ситуација“, рече тој. Рјабков додаде дека Русија наведе „како да се решат“ овие прашања во безбедносните предлози што ги достави до САД.

Како и другите руски претставници, Рјабков истакна дека САД мора сериозно да ги сфати овие безбедносни предлози. Исто така, во понеделникот, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека разговорите за предлозите ќе започнат веднаш по новогодишните празници во Русија, кои ќе траат до 9-ти јануари.

„Со САД ќе ја извршиме главната работа на преговорите, кои ќе се одржат веднаш по завршувањето на новогодишните празници“, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…

Германски медиуми: Германија има муниција за неколку…

Германската армија има многу малку муниција. Според…

Путин кажа дали треба да има нуклеарна…

Русија и Казахстан тргнуваат од тоа дека…

Руската инвазија во Украина го зголемува ризикот…

Руската инвазија на Украина ја зголеми заканата…