Објавено на:

Русија: Обидот на Украина за заземање на Змискиот Остров е бесмислен – телата на 27 Украинци останаа таму

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана: Обидот на Украина да го окупира Змискиот Остров беше бесмислен од воена перспектива.

Украина загуби 14 авиони и хеликоптери додека се обидуваше да го заземе Змискиот остров, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.

На подрачјето на Змискиот остров, руската воздушна одбрана денеска собори едно украинско борбено беспилотно летало „Барјактар-ТБ2“.

Само во последните три дена, украинските сили загубија 30 дронови во овие неуспешни напади, од кои девет се Барјактари.

Телата на 27 украински војници останаа на Змискиот остров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…