Објавено на:

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во еден ден

t

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери во еден ден, вклучително и еден кој бил испратен да замени полковник кој загинал борејќи се порано во војната.

Потполковникот Денис Суханов (41) беше пријавен дека загинал „бранејќи ги цивилите“, иако точната локација и датумот на неговата смрт не беа откриени.


Во меѓувреме, полковникот Денис Козлов (40) беше откриено дека загинал за време на неуспешната мисија да се премине реката Донец минатата недела, која заврши со уништување на цел руски баталјон.

Козлов беше вториот командант на 12-те одделни гардиски инженери што загина во конфликтот, откако беше испратен во Украина да го замени полковникот Сергеј Порохња (45), кој беше убиен на 14 март.

Козлов, кој во тоа време раководел со поставувањето на понтонски мост преку реката, бил убиен откако украинските сили извршиле ракетни напади во областа.

Сателитските снимки ги открија размерите на неуспехот на Русија со остатоците од два понтонски моста што се гледаат како плутаат на реката Донец, опкружени со уништени тенкови и оклопни возила.

Се чини дека руските команданти се обидувале со понтонскиот мост да го опкружат Лисичанск – и неговиот збратимен град Северодонецк – но се испостави дека нивната скришна акција се претвори во масакр кога Украина точно ги погоди нивните планови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…