Објавено на:

Русија објави: Ќе го повлече нуклеарното оружје од Белорусија под еден услов

t

Хипотетичкото повлекување на руското тактичко нуклеарно оружје од територијата на Белорусија ќе биде можно само доколку САД и НАТО се откажат од деструктивниот курс насочен кон поткопување на безбедноста на Русија и Белорусија, изјави директорот на Второто одделение на Комонвелтот на независни држави на Министерството за надворешни работи на Русија, изјави за Спутник Алексеј Полишчук.


„Сакам да нагласам дека распоредувањето на руското тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија беше одмаздничка мерка против долгорочната дестабилизирачка политика на Вашингтон, како и радикалните промени што се случија неодамна во клучните области на европската безбедност“, објасни тој.
Дипломатот истакна дека оваа мерка присилно задржување има за цел да ја обезбеди безбедноста на Федералната држава.


Тој нагласи дека хипотетичкото повлекување на нуклеарното оружје од територијата на Белорусија е можно само доколку САД и НАТО го сменат својот деструктивен курс и целосно го повлечат американското нуклеарно оружје од Европа и ја ликвидираат соодветната инфраструктура.
Во тек е формирање на центри за борбена обука за војниците на Русија и Белорусија
Полишчук додаде дека е во тек спроведувањето на планот за заеднички активности за обезбедување на воената безбедност на Сојузната држава и дека функционира заедничка регионална воена група, а на територијата на двете земји редовно се одржуваат големи заеднички обуки.
Тој најави дека се разгледува можноста за формирање центри за борбена обука за заедничка обука на војниците на Русија и Белорусија.
„Се разгледува можноста за создавање такви центри за речиси сите видови сили и тие ќе функционираат врз основа на воени единици и во Русија и во Белорусија“, заклучи Полшчук.

Киев се фокусираше само на ултиматумот до Москва


Дипломатот се осврна и на ситуацијата во Украина, велејќи дека Киев ги отфрла сите идеи за посредување во конфликтот и дека украинските власти се фокусирани само на логиката на ултиматумот до Русија, кој се обидуваат елегантно да го завиткаат во спектакуларниот плик на „мировната формула“ на украинскиот лидер Володимир Зеленски.
Тој рече дека Русија го цени „стремежот на пријателите од земјите на глобалниот југ да придонесат за политичко-дипломатски излез од украинскиот конфликт“.


Според него, Русија го дели „нивното верување дека главниот резултат од преговарачкиот процес треба да биде воспоставување мир во Европа, обновување на руско-украинската соработка, создавање нов безбедносен систем и воспоставување односи без конфронтација. меѓу Русија и НАТО“.
Полишчук оцени и дека без договор за храна Украина ќе има проблем со извозот на жито.
Овој проблем, смета тој, е во голема мера вештачки и „дошол по вина на оние кои го користеле договорот за храна исклучиво за комерцијални цели“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…