Објавено на:

Русија отвара нови хумантарни коридори за евакуација на цивили од “Азовстал”

t

Руските вооружени сили на 5, 6 и 7 мај од 8 до 18 часот ќе отворат хуманитарен коридор за евакуација на цивили од територијата на металуршкиот комбинат Азовстал во Мариупол, соопшти меѓуресорскиот координативен штаб за хуманитарен одговор.

Во соопштението од централата се додава дека властите во Киев изјавиле дека цивилите биле во подземните објекти на фабриката.

Хуманитарниот штаб додаде дека во наведениот период, руските вооружени сили и формацијата ДНР „еднострано ги прекинуваат сите борбени операции, единиците се повлекуваат на безбедно растојание и обезбедуваат повлекување на цивилите во насоките што ги сакаат, како во Руската Федерација така и во области контролирани од властите во Киев.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…