Објавено на:

Русија побара извинување и компензација на штета од Ирска: За што се работи?

t

Москва ја повика Ирска да се извини за инцидентот со камионот што удри во предните порти на руската дипломатска мисија во Даблин и побара „целосна компензација“ за предизвиканата штета.

Во понеделникот, полицијата во Даблин уапси маж кој поддржал камион преку капијата на руската амбасада. Човекот, наводно, им рекол на присутните дека „направил сѐ“ за да протестира против руската воена офанзива во Украина. Во вторникот, руското Министерство за надворешни работи го повика ирскиот амбасадор во Москва Брајан МекЕлдаф за да му објави „силен протест“ поради инцидентот.„Нагласивме дека демонстрантите, кои ја опколија нашата амбасада, ја прифатија, всушност, тактиката што широко ја користат терористите. Ја истакнавме неприфатливоста на јасниот недостаток на акција од агенциите за спроведување на законот во Ирска кога таквите дела се вршат во присуство на полицајци“, се вели во соопштението на Министерството.

Москва, исто така, побара од ирските власти итно да преземат „сеопфатни мерки“ за да се обезбеди безбедноста на руската амбасада во Даблин и нејзиниот персонал „во согласност со Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година“.

Министерството за надворешни работи откри дека „од раководството на Ирска побарало официјално извинување за она што се случило и целосна компензација за предизвиканата штета“.

Русија очекува ирските власти „да спроведат објективна истрага и да ги казнат сторителите“, се вели во соопштението.

По започнувањето на воената офанзива на Москва во Украина на 24 февруари, амбасадата во Даблин, како и некои други руски дипломатски претставништва, беа подложени на вандализам и закани.

Рускиот амбасадор во Ирска, Јуриј Филатов, тврди дека Ирска е во првите редови на „антируските настани“ во ЕУ и го критикуваше покривањето на конфликтот во Украина од ирските медиуми.

Москва го објасни својот напад врз Украина како итна потреба да се „демилитаризира“ земјата, да се заштити Донбас и сопствената безбедност на Русија. Меѓутоа, западните земји, вклучително и Ирска, одговорија со воведување ограничувања на руската економија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…