Објавено на:

„Русија подготвена да преземе улога во новиот светски поредок“: БРИКС подготвува нова глобална валута која ќе го “убие” доларот

t

Русија, заедно со членките на БРИКС и другите африкански земји, разговараат за создавање нова глобална валута која би можела да стави крај на доминацијата на американскиот долар, изјави заменик-претседателот на Државната дума Александар Бабаков.


Бабаков изјави дека Москва е подготвена да преземе нова улога во светскиот поредок и дека заедно со своите партнери ја уништува хегемонијата на САД, бидејќи го поминала тестот на западните санкции.


Тврдејќи дека самитот Русија-Африка одржан минатата недела во Санкт Петербург е директен доказ за неуспехот на колективниот Запад да ја изолира Русија, тој ги истакна новите трендови во системот на меѓународни односи.
Бабаков нагласи дека за постигнување вистински руски суверенитет ќе биде потребно отстапување од доминацијата на американската валута. Москва и нејзините партнери треба да се договорат за новата монетарна единица и правилата на нејзиното функционирање, објасни тој.


На прашањето за новата валута, рускиот заменик одговори: „Ова не е јуан и не е рубља“. Веќе има одредени формулации… Името не е важно, но треба да биде аналогно на доларот“.
„На крајот на денот, БРИКС е поголем од Г7 во однос на сегашниот потенцијал. Односно, потенцијалот на пазарот на кој може да функционира оваа валута е многу широк. Нема причина да се врзуваме за доларот…“, тврди Бабаков.


Земјите од БРИКС се обидуваат да се оддалечат од американскиот долар во меѓусебната трговија. Трендот на дедоларизација зема замав по санкциите кои ефективно ја отсекоа Русија од финансискиот систем во кој доминира Западот. Голем број земји во развој – вклучително и други членки на БРИКС, Кина, Индија, Бразил и Јужна Африка – исто така почнаа да се свртуваат кон алтернативни валути во трговијата, пренесува RT.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…