Објавено на:

Русија покрена кривична постапка за нападот на рускиот амбасадор во Полска

t

Инспекторите на Рускиот истражен комитет покренаа кривична постапка за нападот на амбасадорот на Руската Федерација во Полска

Истражниот комитет на Руската Федерација покрена кривична постапка за нападот на рускиот амбасадор во Полска. Истрагата утврди дека на 9 мај 2022 година, државјанката на Украина, Ирина Земљана и други неидентификувани лица, со цел да ги комплицираат меѓународните односи меѓу Русија и Република Полска, за време на церемонијата на положување венци на спомен гробиштата на советските војници. во Варшава го нападнал амбасадорот на Руската Федерација во Република Полска, С.В. Андреева, прскајќи му црвена течност по лицето и облеката, скинувајќи му ги очилата и Ѓурѓовската лента. Дополнително, откорнати се и регистарски таблички од службените возила на руската амбасада и причинета е штета.

Како резултат на тоа, овие дејствија се квалификуваат како напад врз лица кои уживаат меѓународна заштита и нивниот службен транспорт, извршен со цел да се комплицираат меѓународните односи (дел 2 од член 360 од Кривичниот законик на Руската Федерација).

Во согласност со одредбите на Виенската конвенција за дипломатски односи, државата на прием е должна да се однесува кон дипломатскиот службеник со должна почит и да ги преземе сите соодветни мерки за да спречи каков било напад врз неговата личност, слобода или достоинство.

Нападите врз меѓународно заштитени лица и нивните службени возила мора строго да се гонат. За да ги изведе сторителите пред лицето на правдата, Руската Федерација ќе ги искористи сите можни правни и дипломатски механизми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…