Објавено на:

Русија потврди: Воениот брод „Москва“ потона

t

Русија ја призна загубата на ракетниот крстосувач „Москва“, кој се сметаше за гордост на нејзината црноморска флота.

Оштетениот руски ракетен крстосувач „Москва“ потонал за време на една бура, соопшти Министерството за одбрана на Русија синоќа. Додека бродот бил влечен кон пристаниште, ја загубил стабилноста и потонал во разбрануваното море, гласи официјалната верзија. Министерството и натаму останува на тоа дека причината за тонењето на воениот брод бил избиен пожар, кој предизвикал потоа детонација на муниција.

Украинската морнарица претходно соопшти дека бродот „Москва“ бил погоден од украинска ракета Нептун, како што истакна и гувернерот на јужноукраинскиот регион Одеса, Максим Меченко.

Руската страна синоќа потврди целосна евакуација на екипажот на бродот по пожарот на него, а само неколку часа пред тонењето, тврдеше дека оштетениот воен крстосувач сепак е во пловна состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од Идризово веќе имало успешно бегство преку…

Група затвореници во скопскиот затвор „Идризово“ се…

Анкета: Половина од Американците сметаат дека истрагата…

– Околу половина од Американците веруваат дека…

Денес се празнуваат Светите четириесет маченици во…

Сите овие беа војници во римската војска,…

Метео: Променливо време со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во…

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…