Објавено на:

Русија предупредува на потенцијална гасна „катастрофа“ за Германија – следува целосен прекин

t

Амбасадорот на Русија во ЕУ, Владимир Чижов, во четвртокот предупреди дека проблемите со поправката на турбините за пумпање на „Северен тек“ може да резултираат со целосен прекин на испораките на природен гас за блокот преку гасоводот.

Таквото сценарио би било „катастрофа за Германија“, која има високо ниво на зависност од испораката на гас преку гасоводот, изјави тој за новинската агенција РИА Новости на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург (SPIEF).

Гасоводот Северен тек го намали протокот преку Балтичкото Море до Германија за приближно 60% оваа недела, откако Сименс не ги врати пумпните турбини, кои беа подложени на поправки во Канада, поради антируските санкции.

Испораките на гас преку гасоводот се намалија од 167 милиони кубни метри дневно на само 67 милиони кубни метри.

„Треба да го прашаме Сименс зошто единиците за пумпање гас мора да се одржуваат во Канада“, рече Чижов, додавајќи: „Не сакам да давам никаков совет, но мислам дека досега можеа да научат како сами да ги поправаат [турбините] .“

Цените на природниот гас во Европа се искачија на над 1.500 долари за илјада кубни метри во четвртокот за прв пат од април, според податоците на лондонската берза ICE.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тетовец пукал на свадба, а сватовите му…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

Русковска: Муареми не си даде оставка, туку…

Обвинителката Вилма Русковска во денешната изјава за…

Бурна свадба во Тетовско: 60-годишник пукал од…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…