Објавено на:

Русија прогласи победа во Мариупол

t

Русија прогласи победа во повеќемесечната битка за освојување на украинскиот пристанишен град Мариупол. Последните борци што ја бранеа градската фабрика за челик Азовстал се предадоа, соопштија московските власти.

Со месеци, украинските војници беа скриени во огромен комплекс, спречувајќи ја Русија да воспостави целосна контрола врз градот. Евакуацијата во петокот го означува крајот на најразорната опсада на војната, а Мариупол сега е во целосна урнатина.

„Градот и неговата фабрика за челик сега се целосно ослободени откако 531 украински војник ја напуштија локацијата“, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Подземните објекти на компанијата, каде што се криеја милитантите, потпаднаа под целосна контрола на руските вооружени сили“, се додава во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сè уште трае истрагата за избеганиот затвореник…

Министерот за правда Никола Тупанчевски денеска изјави…

ДС: Потребна е независна агенција за борба…

Лидерот на Демократски сојуз, Трајанов не се…

Jaндриоски за амеба карактерот на раковдоството на…

Тарвари бил богаташ, имал сомнителни куќи, станови,…

Ковачевски: Уставните измени не се последната голема…

Уставите измени кои се пред нас, не…