Објавено на:

Русија протера бугарски дипломат

t

Русија прогласи за персона нон грата вработен во бугарската амбасада во Москва. Мерката е одмаздничка. Амбасадорот на Бугарија во Русија, Атанас Крастин, на 13 мај бил повикан да добие белешка со која вработен во бугарската амбасада е прогласена за персона нон грата, објави БГНЕС.

„Оваа мерка е одговор на немотивираната одлука која бугарската страна ја донесе во април за прогласување на дипломат од руската амбасада во Софија за персона нон грата“, се вели во соопштението на руското МНР.

Во март-април, двете земји реципрочно протераа дипломати. Русија сега е насочена кон повторно испратениот прв секретар на руската амбасада. Тој беше уапсен на 1 април поради шпионажа.

Слична приказна се разви денеска и во однос на Романија. На 5 април, властите во Букурешт протераа 10 руски дипломати. А во актуелното соопштение на руското МНР се вели: „На 13 мај, вонредниот и ополномоштен романски амбасадор во Руската Федерација Кристијан Истрате беше поканет во руското МНР, каде му беше врачена нота од Министерството за прогласување 10 вработени во романската амбасада во Москва“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Кремљ го правда или го кара Вучиќ?…

Русија целосно го разбира притисокот што Западот…

Србија ќе ги отплаќа кредитите од Русија…

Михаил Мишустин наредил потпишување меѓувладин договор за…

Фон дер Лајен од Украина: Русија ќе…

Високи функционери од Брисел денеска првпат во…