Објавено на:

Русија протера 40 германски дипломати

t

Русија протера 40 германски дипломати

Москва протера 40 вработени во германските дипломатски претставништва во Русија, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„На 25 април, во Министерството за надворешни работи на Русија беше поканет амбасадорот на Сојузна Република Германија во Руската Федерација, Геза Андреас фон Геир. „На амбасадорот на Сојузна Република Германија му беше врачена нота со која четириесет вработени во германските дипломатски институции во Русија се прогласуваат за персона нон грата „како симетричен одговор на одлуката на Владата на Сојузна Република Германија“, руското Министерство за надворешни работи. се вели во соопштението.

Како што истакнаа, на германскиот министер му беше врачен решителен протест против отворената непријателска одлука на германската влада од 4 април 2022 година, со која се протеруваат 40 руски дипломати од Германија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…