Објавено на:

Русија протерува двајца фински дипломати

t

Русија прогласи двајца дипломати од Aмбасадата на Финска во Москва за „персона нон грата“, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Финскиот амбасадор во Москва денеска бил повикан во руското Министерство за надворешни работи, каде му е врачен протест поради протерување на двајца службеници во Руската амбасада во Хелсинки.

За руското МНР неприфатливи се и испораките на оружје за Украина, како и текот на конфронтацијата на Финска со Русија.

Се наведува дека протерувањето на финските дипломати, се одговор на Москва на тие активности во Финска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…