Објавено на:

Русија протестира против забраната за транзит на стоки во Калининград

t

Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот соопшти дека го повикало литванскиот вршител на должност, Вирџинија Умбразиен во знак на протест против одлуката на Литванија да го забрани железничкиот транзит на голем број стоки низ нејзината територија до руската ексклава Калининград. Мерката беше спроведена во саботата во согласност со санкциите против Русија наметнати од Европската унија.

Министерството за надворешни работи соопшти дека чинот се смета за „отворено непријателски“ и како кршење на меѓународните правни обврски на Литванија. „Доколку во блиска иднина карго транзитот меѓу Калининградската област и остатокот од територијата на Руската Федерација преку Литванија не биде целосно обновен, Русија го задржува правото да преземе активности за заштита на своите национални интереси“, соопшти Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…