Објавено на:

Русија протестира против забраната за транзит на стоки во Калининград

t

Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот соопшти дека го повикало литванскиот вршител на должност, Вирџинија Умбразиен во знак на протест против одлуката на Литванија да го забрани железничкиот транзит на голем број стоки низ нејзината територија до руската ексклава Калининград. Мерката беше спроведена во саботата во согласност со санкциите против Русија наметнати од Европската унија.

Министерството за надворешни работи соопшти дека чинот се смета за „отворено непријателски“ и како кршење на меѓународните правни обврски на Литванија. „Доколку во блиска иднина карго транзитот меѓу Калининградската област и остатокот од територијата на Руската Федерација преку Литванија не биде целосно обновен, Русија го задржува правото да преземе активности за заштита на своите национални интереси“, соопшти Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…