Русија со жecтoka рeaкција по тepopистичkиот нaпaд на рускиот конзулат во Украина

t

Вршителот на работите на Украина во Русија беше поканет во Министерството за надворешни работи на Русија, каде му беше врачена протестна нота поради нападот врз рускиот генерален конзулат во Лавов, што се случи синоќа, соопштено е на веб-страница на Министерството за надворешни работи на Русија.
Ноќта на 24 декември беше извршен терористички акт врз Генералниот конзулат на Русија во Лавов. Непознато лице фрлило молотов коктел во правец на влезот на територијата на конзулатот, кој се запалил и создал закана за безбедноста на претставништвото во странство. Никој од вработените не е повреден.
„Надлежнот за работи на Украина во Русија е поканет во Министерството за надворешни работи на Русија каде му беше изразен остар протест и беше побарано украинската страна да ги исполни своите меѓународни обврски во однос на обезбедувањето безбедност и обезбедување дополнителни услови за нормално функционирање на руските дипломатско-конзуларни претставништва“, беше прецизирано на веб-страницата на руското МНР.
Соопштено е и дека поради нападот генералниот конзулат на Русија испратила нота до регионалната канцеларија на Министерството за надворешни работи на Украина, а истата нота е испратена од Амбасадата на Русија во Киев до Министерството за надворешни работи на Украина.

Генералниот конзулат на Русија бара од началникот на главната дирекција на националната полиција во Лавов да преземе итни мерки за зајакнување на безбедноста на конзулатот и неговите вработени, како и да се пронајдат и казнат одговорните.
Овој опасен инцидент од страна на украинските власти е директно прекршување на Виенската конвенција за конзуларни односи од 1963 година, Конвенцијата за спречување и казнување на злосторствата против меѓународно заштитени лица, вклучително и дипломати од 1973 година и конзуларната конвенција Русија-Украина од 1993 година. „Очигледно, оваа ужасна и недозволива акција е последица на поттикнување русофобна хистерија во Украина, поттикнување омраза и непријателство кон Русија“, се вели во соопштението на руската страна.

Москва очекува дека украинските власти ќе ги преземат неопходните чекори за исполнување на нивните меѓународно-правни обврски, ќе ги идентификуваат и гонат одговорните и ќе обезбедат гаранции дека такви инциденти нема да се повторат.
„ Очекуваме и извинување поради фактот што Киев не ја исполни својата обврска да обезбеди соодветна безбедност на рускиот конзулат“, соопшти руското Министерство.
Според полицијата во Лавов, при синоќешниот напад нема повредени, а на објектот не е причинета никаква штета. Против членот „хулиганство“ е поведена постапка .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…