Русија, Србија, Грција, Бугарија со различни желби: Како ќе се вика МПЦ?

t

Твитерџијата “Демир” ги објави желбите и ставовите на соседните цркви кон Македонската православна црква – Охридска Архиепископија и праша како ќе се вика нашата црква ако сите имаат различна желба?

“АKO, Србија и Русија велат договорете го идното име во дијалог со сите 14 епархии, Грците кои од 12 имаат 4 епархии се против име “Македонска Православна Црква” Бугарите се против име “Охридска Архиепископија”, Цариград вели: “ВЕ ПРИЗНАВАМЕ КАКО ОХРИДСКА ЦРКВА”, – КАКО ЛИ ЌЕ СЕ ВИКА ЦРКВАТА ?” – напиша Демир на Твитер објавувајќи ги желбите на соседните и несоседни цркви.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Епископ Иринеј: СПЦ ниту фаворизира, ниту може…

Српската православна црква е неправедно обвинета за…

Денеска нова заедничка богослужба на МПЦ-ОА со…

Со искажана радост за воспоставеното богослужбено и…

Спасеновски: Ставен е духовен печат на признавањето…

Решавањето на црковното прашање е последниот голем…

Османи се заблагодари за приемот на ОА…

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот…

Грчката црква ја прифаќа одлуката на Вселенската…

Православната Црква на Грција денеска излезе со…