Објавено на:

Русија тврди дека презела целосна контрола над пристаништето во Мариопол

t

Руската армија денеска соопшти дека презела целосна контрола над поголемиот дел од уништеното пристаниште во Мариупол.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, наведе дека украинските сили во градот се „блокирани и не можат да избегаат“.

Ниту еден официјален украински извор не ги потврди наводи за заземање на пристаништето во Мариупол.

Градот Мариупол со недели е под опсада, а жителите се без вода, храна и струја. Американскиот институт за воени студии (ISW) објави дека руските сили „најверојатно“ ќе го окупираат градот следната недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…