Објавено на:

Русија тврди дека уништиле тенк Леопард со германска посада

t

Руски извидници во Запорожје тврдат дека уништиле тенк Леопард со германска посада од Бундесверот, јави Риа Новоски.

Според командантот на руската извидница тројца еден од четворочлената посада биле загинати на лице место, а еден бил тешко ранет и кога руските војници се приближиле до него почнал на германски да моли да не пукаат во него кажувајќи дека е редовен војник на германската војска таканарачена Бундесвер. Според кажувањата на командантот на руската извидница истиот бил однесен да му се пружи прва помош, но загинал попaтно поради премногу изгубена крв.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Украина ќе продолжи во битката против…

Украина ќе продолжи во битката против руската…

Путин: Цел свет им се смее на…

Светот им се смее на некои од…

Нема НАТО за Украина, туку само патоказ

Блокот предводен од САД вети „интероперабилност“ -…

НАТО: Русија има огромна зимска залиха на…

Руските сили се подготвуваат за нови напади…

Москва: Примирје во Украина е малку веројатно…

НАТО се коцка со базичните интереси на…