Објавено на:

Русија: Украина држи 90.000 цивили како жив штит!

t

Украинските војници држат во заложништво над 90.000 луѓе во станбени области и во просториите на над десет компании во градовите Краматорск и Славјанск, изјави денеска Михаил Мизинцев, шеф на рускиот центар за управување со националната одбрана.

„Вкупно, повеќе од 90.000 цивили беа заробени од националистите, кои се кријат зад нив како жив штит, во станбени области или во просториите на повеќе од десет големи индустриски компании во Краматорск и Славјанск“, рече Мизинчев, пренесува ТАС С.

Рускиот генерал тврди дека украинските сили брутално ги потиснуваат обидите на цивилите да се евакуираат во безбедни области, или во Русија или на територијата контролирана од Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…