Објавено на:

Русија: Украина држи 90.000 цивили како жив штит!

t

Украинските војници држат во заложништво над 90.000 луѓе во станбени области и во просториите на над десет компании во градовите Краматорск и Славјанск, изјави денеска Михаил Мизинцев, шеф на рускиот центар за управување со националната одбрана.

„Вкупно, повеќе од 90.000 цивили беа заробени од националистите, кои се кријат зад нив како жив штит, во станбени области или во просториите на повеќе од десет големи индустриски компании во Краматорск и Славјанск“, рече Мизинчев, пренесува ТАС С.

Рускиот генерал тврди дека украинските сили брутално ги потиснуваат обидите на цивилите да се евакуираат во безбедни области, или во Русија или на територијата контролирана од Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…